Prvý vianočný príbeh – občianske združenie kRaj

18.12.2020

Ilustračný obrázok. Zdroj: občianske združenie kRaj

Prvý vianočný príbeh nám poslalo občianske združenie kRaj o tom, ako sa ich nádherné, ručne vyrábané sviečky z včelieho vosku dostali z chránenej dielne na Slovensku až k Pápežovi do Vatikánu. Prezidentka Zuzana Čaputová uskutočnila návštevu u pápeža Františka 14. decembra 2020. Pri tejto príležitosti mu priniesla okrem iných darov aj 4 veľké adventné sviečky vyrobené z recyklovaného materiálu v chránenej dielni Voštinári ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Táto správa právom patrí medzi vianočné príbehy a to nielen kvôli tomu, že ide o adventné sviečky. Skvelým počinom pani prezidentky bolo ukázať vo Vatikáne výrobky šikovných a pracovitých ľudí, ktorí sa na Slovensku neboja riskovať a vykonávať remeslo/prácu, ktorá je zároveň aj srdcovou záležitosťou a navyše pomáha v jednom z najmenej rozvinutých regiónov osobám zo znevýhodneného prostredia. To, že sa tieto sviečky dostali k Pápežovi je možné považovať za čaro (pred)vianočného obdobia.

Na nasledujúcom linku si môžete prečítať celý článok od tvnoviny.sk:

https://www.tvnoviny.sk/domace/2015531_video-prezidentku-caputovu-prijal-na-osobnej-audiencii-papez-podali-si-aj-ruky

Zdroj: občianske združenie kRaj

Stručne o občianskom združení kRaj

Občianske združenie kRaj realizuje svoje aktivity už viac ako 12 rokov v jedných z najmenej rozvinutých okresov – Poltári, Lučenci a Rimavskej Sobote s presahom aktivít na národnú úroveň. Hlavnou témou organizácie je vzdelávanie o opeľovačoch a ich význame pre krajinu. V Kokave nad Rimavicou prevádzkuje vzdelávaciu včelnicu, kde zážitkovo a bádateľsky učí o význame včiel pre krajinu. Táto včelnica slúži aj na vzdelávanie budúcich a súčasných včelárov a realizujú sa tu veľmi populárne včelárske kurzy. Dôležitou súčasťou sú aj včelárske kurzy špeciálne zamerané na vzdelávanie dlhodobo nezamestnaných a ľudí zo zraniteľných skupín. Tým po absolvovaní kurzu združenie poskytuje základné vybavenie a úle, aby mohli začať s vlastnou včelárskou praxou, počas ktorej majú absolventi aj naďalej podporu zo strany združenia. Pomoc majú aj v podobe marketingu a pomoci pri predaji včelích produktov. Pod spoločnou značkou Férový med, môžu títo absolventi predávať svoje produkty. Ich výrobky sa ale nestratia v anonymite a aj napriek spoločnému vizuálu má každý výrobca svoj opis a kontakt na etikete. kRaj má od roku 2014 okrem environmentálnej témy aj program sociálneho podnikania. Spolupráca prebieha s DSS Slatinka v Lučenci, kde klientov vyškolili na spracovanie včelích produktov. Vedia spracovávať určité typy sviečok a pomáhajú im s predajom ich produktov. V Kokave nad Rimavicou na podobnom projekte spolupracovali s rómskou komunitou. Združenie prevádzkuje aj malú stolársku dielňu, ktorá momentálne ponúka pracovnú príležitosť pre jedného človeka, ktorý vyrába atypické včelie úle, domčeky pre hmyz a včely samotárky.

Zdroj: občianske združenie kRaj
Zdroj: Facebook Voštinári

Projekt Voštinári v programe ACF-Slovakia

V programe Active Citizens Fund – Slovakia realizujú projekt s názvom Voštinári. Cieľom projektu bolo vytvoriť sociálny podnik, ktorý bude spracovávať včelí vosk na výrobky pre včelárov: voskové medzistienky, hotové rámiky, čistý vosk a širokú verejnosť: dizajnové voskové sviečky, voskové výrobky pre rodiny, ktoré budú podporovať súčasné trendy využívania prírodných materiálov, zero-waste a podpory sociálnych projektov. Projekt sleduje potreby cieľovej skupiny, ktoré sú okrem možnosti zamestnania, zlepšenie pozície na pracovnom trhu rekvalifikáciou, aj zvýšenie kreditu skupiny v očiach majoritnej skupiny a zmenenie zaužívaných názorov na včelársku komunitu. Včelárstvo neprináša len environmentálny záber, ale možnosti aj ekonomického a sociálneho rozvoja regiónu. Stratégia je ponúkať férové produkty, ktoré vyplnia prázdne miesta na trhu a budú podporovať miestnu komunitu v práci so skupinami, ktoré sú najviac rizikové, ako v regióne, tak na Slovensku. Po úspešnom rozbehnutí voskového programu je ambíciou sociálneho podniku pokračovať aj pri ďalších produktoch, ako je med, propolis, peľ a materská kašička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.

Menu